גמילה מעישון הנו תהליך הפסקת העישון. תהליך זה אינו פשוט בשל ההתמכרות הנגרמת כתוצאה מפעולת העישון.

הפסקת עישון וגמילה

להלן הגורמים העיקרים להתמכרות לעישון:

  • התרגלות: חקרו ומצאו שכל פעולה שמשתמשים בה בקביעות לאורך שלושה שבועות הופעת להרגל אוטומטי. כך למשל אם אדם ימשוך לעצמו את אגודלו לאורך שלושה שבועות הוא ימשיך לעשות כן לשארית חייו באופן אוטומטי. הרגלים קשורים למצבים ספציפיים. כך למשל ניתן ליצור הרגל לאכילת בננה בסיום כל ארוחה. כך נוצרים טריגרים המפעילים את הצורך בסיגריה הקשורים למצבים רבים בחיי היום-יום.
  • התמכרות פיזית: במוח האדם קיימים קולטנים לחומר ניקוטין הקיים בעשן הסיגריה. מספר הקולטנים נקבע בשלב העוברי. הקולטנים "רדומים" בתחילה, אולם כאשר האדם מתחיל לעשן הם מופעלים במהירות רבה - סיגריה או שתיים די בהן להביא את הקולטנים למצב פעילות מלאה. אי-סיפוק הקולטנים מתבטא בתחושת דחק עזה.
  • בסיס הניקוטין: הניקוטין הוא בסיס חזק למדי. בשלב יצירת ההתמכרות הגוף מפצה על עודף הבסיס ביצירת הרגלי אכילה של מזונות המעודדים יצירת חומצות (כגון בשר, ביצים וחומוס) ובהגברת יצירת החומצות.
  • תלות רגשית: אדם המעשן לאורך תקופה ארוכה מקבל את העישון כחלק מדימויו העצמי. הסיגריה היא "חבר" הנמצא עמו בכל זמן ומקום - לאחר הפעם הראשונה שקיים יחסי מין, בתקופת האבל על מות אדם קרוב, בעת שמחת החתונה וכך הלאה. בשל כך נוצר מאפיין של פרידה מחבר בעת הגמילה מהעישון. גורם זה הוא המאריך ימים מכל הגורמים, ולעתים קרובות מכשיל תהליך גמילה שדומה שהיה שכבר הצליח, לפעמים שנים לאחר הפסקת העישון עצמה.

על מנת להיגמל מעישון יש לתקוף כל אחד מהגורמים. תנאי לגמילה מוצלחת הוא פתרון של כל אחד מהם:

  • שבירת ההרגל: בכדי לשבור הרגל באופן כמעט מלא יש להתמיד בהפסקה מוחלטת של עישון לשלושה שבועות. חיסול טוטאלי של ההרגל אורך מספר חודשיים נוספים.
  • הרדמת הקולטנים: הפסקת עישון מוחלטת לאורך חמישה ימים מחזירה את הקולטנים למצב רדום. ניתן וכדאי להסתייע בתרופות כשלב ביניים לפני החיתוך הטוטאלי של צריכת הניקוטין: משאפי ניקוטין, מסטיק ניקוטין והתרופה "זייבן" מועילים מאד.
  • יצירת איזון חומצה בסיס: לשם כך צורכים כמויות מוגברות של מזונות בסיסיים: ירקות, דבלים (תאנים יבשות) שזיפים מיובשים ושקדים.
  • פתרון לתלות הרגשית: זה החלק הבעייתי ביותר מאחר והוא משתנה מאוד מאדם לאדם. קבוצת תמיכה עוזרת במרבית המקרים. תמיכה רגשית חזקה של האנשים הקרובים לנגמל חיונית. מדובר בתהליך מתמשך לאורך שנים.

הרווח בגמילה מעישון הוא עצום. תוך זמן קצר (שלושה שבועות) חלים שיפורים ניכרים בכושר הגופני, בבעיית הנזלת הכרונית האופיינית למעשנים, נפסק השיעול וצבע העור מאבד את האפרוריות האופיינית למעשנים. בטווח ארוך יותר הסיכון למחלות עישון יורד באופן דרסטי.

חזרה    ▲ למעלה