הריאות

ריאות הינן זוג איברים בגופם של רוב בעלי החוליות, ובכללם האדם. הריאות הינן איברי הנשימה העיקריים. אליהן מגיע החמצן הנשאף מהאוויר ובהן נמסר החמצן אל תאי הדם האדומים, אשר נושאים אותו בעזרת זרם הדם אל כל תאי הגוף. בנוסף, אל הריאות מגיע הפחמן הדו-חמצני, תוצר הלוואי של תהליך הנשימה התאית, ומהן נפלט החוצה לאוויר.

נזקי העישון

השפעת העישון על הבריאות הוכחה באופן חד משמעי, בעיקר לטווח הארוך. המחלות הראשונות הנקשרות לעישון הן דלקת הסמפונות הכרונית ומחלת הריאות הכרונית, שמפריעה לחילופי גזים בריאות. הסובלים ממחלה זו משתעלים, בעיקר בבוקר, וכושרם הגופני הולך ויורד עד שכל מאמץ, אפילו הקל ביותר, הופך כמעט בלתי אפשרי עבורם בשל מיעוט החמצן בדם. כמו כן, קיים קשר ברור בין סיגריות לבין סרטן הריאה והתקפי לב.

הפסקת עישון וגמילה

גמילה מעישון הנו תהליך הפסקת העישון. תהליך זה אינו פשוט בשל ההתמכרות הנגרמת כתוצאה מפעולת העישון. יש מספר רב של גורמים המביאים את האדם להתמכר לעישון, חלקן פיזים וחלקת קשורים לרגש. על מנת להיגמל יש לתקוף את כל אחד הגורמים, וזהו התנאי העיקרי לגמילה מוצלחת מעישון.

חדשות וחידושים

כתבות ומאמרים מהארץ ומעולם בנושאי ריאות, אסטמה, עישון, וסרטן. כל הכותבים של המאמרים הם אנשי מקצוע שעובדים בתחום כבר שנים.

פרופ' בן-עמי סלע

פרופ' בן-עמי סלע , מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב. הכתבות של פרופ' בן-עמי סלע הן בנושאי בריאות הריאה, מחלות הריאה ועישון.