חולים עם COPD קשה ורמות חמצן נמוכות בדם, אינם מקבלים מספיק חמצן בעצמם. הרופא המטפל עשוי להמליץ על טיפול בחמצן כל הזמן או חלק מהזמן, במטרה לסייע לקוצר הנשימה.

יתרונות בטיפול בחמצן

מחקרים רבים הוכיחו כי חולי COPD ואחרים המשתמשים בחמצן מוסף, מאריכים ימים והנם בעלי סגנון חיים פעיל יותר מפרטים אשר אינם מקבלים חמצן.

הטיפול בחמצן מבוסס על ההנחה שכל תאי גוף האדם זקוקים למנת חמצן מספקת בכדי לתפקד כיאות. מחולל החמצן הנייד מזרים מנות חמצן בטיהורת גבוהה ומהווה טיפול תומך לאותם פציינטים הסובלים מהיפוקסיה, סטורציה נמוכה ועוד.

השימוש בחמצן בהוראת רופא, הנו בטוח ומקל על תסמונת יתר לחץ דם ריאתי, אצל חלק מהפציינטים.

מן הידועות היא שהפעילות הגופנית הנה קלה יותר עבור משתמשי החמצן כיוון שכמות גדולה יותר של חמצן מגיעה לשרירים. מתן חמצן גם עוזר להפוך את האפקט ארוך הטווח של הפגיעה בלב כתוצאה מחוסר בחמצן.

טיפול בחמצן ידוע גם כמפחית הפרעות שינה ומשפר איכות השינה, הוכח כמפחית דיספניאה ומגביר סיבולת וכמו כן משפר את רמות הריכוז והזכרון.

פציינטים הנמצאים תחת טיפול ארוך טווח בחמצן, חווים מספר קטן יותר של החמרות אקוטיות במצבם הנשימתי וכתוצאה מכך מספר ארועי האישפוז שלהם בבתי החולים, פוחת.

בתחום הנוירולוגיה- ידוע כי חמצן מסייע במקרים מסוימים של מיגרנה.

קיימים מספר כלים שיכולים לעזור בכך:

מחולל החמצן הנייד אינוג'ן 1 (Inogen One)

מחולל החמצן הנייד Inogen One, הינו מחולל נייד אשר מייצר חמצן נישא, ונחשב אצל רבים כ"פריצת דרך טכנולוגית" שמכיוון שהוא משפר משמעותית את איכות החיים, הניידות והחופש בחולים הזקוקים לחמצן. בחולים ב COPD זהו מוצר שעוזר להתמודד עם המחלה ומשפר את איכות החיים משמעותית.

Inogen One - אינוגן 1

כמה מאפיינים של המחולל
  • מערכת עצמאית.
  • נחשב למכשיר שקט במיוחד.
  • מורכב ממיקרופרוססור המיוחד לשימוש בטוח גם במהלך השינה.
  • ניתן להשתמש במחולל חמצן נייד בנסיעות וטיולים ברכב.
  • זקוק למרשם רופא.

פאלס אוקסימטר (מודד חמצן בדם)

מודד חמצן בדם מודד חמצן בדם

פאלס אוקסימטר או בעברית מד חמצן דופק או מודד חמצן בדם, הנו מכשיר לא פולשני אשר משמש למדידה של קצב הלב וריווי או סטורצית חמצן בדם.

מד הסטורציה מדווח על כמות החמצן אשר נישאת ע"י הדם העורקי (אוקסיהמוגלובין) כאחוז מהכמות המקסימלית שהדם יכול לשאת. כמו כן הוא מדווח, כאמור, על קצב פעילות הלב.

מנגנון פעולה

הפאלס אוקסימטר כולל משדר הפולט 2 קרני אור בתדירות שונה. קרן אור אחת באורך גל הקרוב לתת אדום (אינפרה רד) ב-940 נאנו מטר וכמו כן פולט קרן אור באורך גל של 660 נאנו מטר.

קרני אור אלו חודרים דרך הרקמה החיה (אצבע) אשר בה זורם דם עורקי ומנצלים את יכולת הספיגה של האוקסיהמוגלובין.

מד החמצן והדופק מכיל גם חיישן רגיש לאור הקולט את צבע קרני האור שחדרו דרך האצבע.

המידע שהחיישן מקבל על צבע הדם העורקי, מעובד ע"י נוסחה המתורגמת ממעגלים חשמליים ומיקרופרוססור, לתצוגת לדים המופיעה על מסך המכשיר.

מדידת רמת ריווי החמצן בדם

ישנם סה"כ 3 דרכים בכדי למדוד רמת ריווי חמצן בדם/סטורציה:

  • בדיקת גזים בדם (Arterial Blood Gas - ABG).
  • Co-Oximetry.
  • בדיקה באמצעות פאלס אוקסימטר.

לפני עידן הפאלס אוקסימטר, מבחן ה-ABG ומבחן ה- Co-Oximetry היו 2 השיטות היחידות למדידת סטורציה/רמת ריווי חמצן בדם.

כיום מעל 60% ממשתמשי החמצן הנם בעליו של מכשיר מד ריוויון חמצן בדם או פלס אוקסימטר.

חזרה    ▲ למעלה