ניתוח הינו טיפול אפשרי באם מדובר בסרטן ריאות מסוג NSCLC ומוגבל רק אם המאיר נמצא רק בריאה ולא התפשטה באיברים אחרים של הגוף. בנוסף לכך, חשוב שלמטופל יהיו מספיק כלים נשימתיים עצמאיים בכדי שיהיה ניתן לבצע את הניתוח. סוגי הניתוחים נעים בין הסרת אנה אחת, הסרת שתי אנות או הסרת כל הריאה.

ניתוח כטיפול לסרטן

ניתוח כטיפול לסרטן ריאות נחשב כיעיל, מכיוון שיש אפשרות להסרן המאיר כולו. רק כ 15-25% מכלל המטופלים שזוהה כחולים בסרטן הריאות יכולים לעבור את הניתוח.

מי מתאים לניתוח?

בנוסף למצויין למעלה, מטופלים שאינם לוקים במחלות לב ומסוגלים לעלות 2 קומות ויותר במדרגות ללא קושי, יכולים להיות מתאימים לעבור ניתוח. בנוסף, מבוצע בדיקות נשימה בכדי לוודא שהמטופל אכן מתאים לעבור סוג כזה של טיפול.

הניתוח מתבצע על ידי חיתוח עגול באזור החזה, וההגעה לריאה מתבצעת בין הצלעות. כיום נדיר מאוד להסיר צלע או צלעים כחלק מהניתוח, אלא אם כן גם הם נגועים במאיר.

לאחר מכן חלק הריאה הנגוע במאיר (או הריאה כולה) מוסר ומועבר למעבדה לבדיקות נוספות. המטופל יוכל ללכת הביתה לאחר כשבוע וייצטרך לנוח כ- 4-8 שבועות.

מה הם אחוזי הריפוי?

כ- 50% אחוז מהמנותחים יוצאים מהניתוח בלי כל סימן מהמאיר ונחשבים למרופאים. אם המאיר חוזר, מקובל לקבוע שמאיר אינו ניתן לריפוי. זמן החזרה של המאיר נע בין שנה לשנתיים.

למרות ש- 50% אחוז סיכוי לריפוי אינו הנתון הכי טוב, חשוב לזכור שבלעדיו אחזור הסיכוי להמשיך לחיות יותר מ- 5 שנים יורד ל 5%.

חזרה    ▲ למעלה