סרטן ריאות קשור לחוסר חשיפה לשמש

מחקר חדש מאונ' קליפורניה בסאן דיאגו, מגלה שאי חשיפה לשמש עלולה לגרום לסרטן ריאות.

החוקרים מצאו ששיעור סרטן הריאות הגבוה ביותר היה במדינות היותר רחוקות ביותר מקו המשווה של כדור הארץ, שהחשיפה לשמש היא נמוכה במיוחד. הסיבה היא ככל הנראה חוסר בויטמין D המיוצר עם חשיפה לשמש. הויטמין יכול לעצור גידולים ע"י תמיכה בגורמים האחראים למוות של התאים בגוף.

המחקר בוצע מנתונים ש-111 מדינות לאורך מספר יבשות, ופורסם ב "Journal of Epidemiology and Community Health". למרות התוצאות, מומחים אומרים כי חשיפה היא גם הגורם העיקרי לסרטן העור, עקב חשיפת יתר. חשיפה מתונה לשמש היא חשיפה של 5-15 דקות ביום.

למרות כך, עישון עדיין הינו הגורם העיקרי לסרטן הריאות, האחראי ל- 85% מכלל המיקרים.
אך חשיפה לאור השמש, במיוחד לקרני אולטרה סגול מסוג B - המקור העיקרי לוויטמין D בגוף - היתה בעלת השפעה גם כן.

חשיפה לשמש

סרטן ריאות מתחיל בדרך כלל בתאים הנמצאים על פני שטח הרקמות של האיבר ומתפתח כאשר התאים מתחילים להתחלק באופן לא מבוקר. ויטמין D מעודד שחרור כימיקלים, ובשילוב עם סידן יוצרים חומר דמוי דבק הקושר תאים אלו יחד ומפסיק את חלוקתם.
בנוסף, ישנן ראיות כי ויטמין D גם מאט את התקדמות הסרטן מהרגע שהמחלה החלה להתפתח.

לדבריהם, הצורה היחידה של סרטן העור שנמצאה קשורה לחשיפה רגילה ומתונה לאור השמש היא קרצינומה של תאי בסיס, הגורמת למספר מקרי מוות נמוך יותר ממספר מקרי המוות מסרטן ריאות, וצורות אחרות של המחלה שניתן למנוע גם אותן על-ידי חשיפה מתונה לשמש.

חשוב לציין שחשוב לחבוש כובע רחב שוליים כשנמצאים בשמש ליותר ממספר דקות. אפשר גם להימנע משימוש במסנן קרינה בזמן זה מאחר שהוא מונע את הסינתזה של ויטמין D.

מומחים שהגיבו למחקר אמרו כי עישון הוא במידה רבה עדיין הגורם המשמעותי ביותר לסרטן הריאות. אומנם ישנן ראיות הולכות ומצטברות לכך שוויטמין D יכול לעזור ולהוריד את הסיכון של מספר סוגי סרטן, כמו סרטן המעי, אך הקשר בין ויטמין D לסרטן הריאות עדיין אינו ברור.

חזרה    ▲ למעלה