מבוא לסרטן ריאות

סרטן ריאות הינו קרצינומה התוקפת את הריאות. מחלה זו נחשבת לגורמת במוות מספר אחת בין כל מחלות הסרטן: היא גורמת למוות בתוך 5 שנים אצל כ-85% מהחולים בה.

מה גורם לסרטן ריאות?

עישון סיגריות ידוע כגורם לרוב המכריע של מקרי סרטן הריאה. הסיכון לפתח את המחלה עולה עם העליה במספר הסיגריות שמעשנים, וככל שהתחלת העישון היתה בגיל צעיר. סיגריות בעלות פילטר, המכילות כמות זפת נמוכה, יכולות להקטין במקצת את רמת הסיכון, אך הסיכון כמובן גבוה בהרבה משל אדם שאינו מעשן, גם במקרה זה. אדם המפסיק לעשן, מקטין באופן משמעותי את הסיכון שלו לחלות בסרטן הריאה. הסיכון הולך ופוחת ככל שחולף הזמן מעת הפסקת העישון.

סימפטומים לגילוי מוקדם

רוב בני האדם נוטים בדרך כלל לפנות לרופא אחרי זמן מה שהם חשים כאבים. אלו שיש להם סרטן ריאות מאופיינים בתופעות הבאות, שיעול, קצר נשימה, צפצף בזמן הנשימה, כאבי חזה (בעיקר בעת שיעול), ריר היוצא עם דם, איבוד תאבון, איבוד משקל, דלקת ריאות שאינה מגיבה לטיפול תופטתי.

תהליך האבחון

אבחון בעזרת צילום רנטגן הינו השלב הראשוני אם המטופל מדווח על סימפטומים המעידים על התפחות המאיר. הבדיקה יכולה לחשוף סימנים ניכרים שנראים לעין. אם אין סימנים נראים לאין בתוצאות הרנטגן אבל החשד עדיין קיים, מבצעים בדיקות ביופסיה של ריאות שלעיתים הכרחי לאיתור המאיר וסוגו.

סוגי סרטן ריאות

יש שני סוגים מרכזיים של סרטן ריאות שמחולק לפי גודל המאיר הנראה בבדיקות מיקרוסקופיות.הסוג הנפוץ ביותר הוא NSCLC - Non-Small Cell Lung Cancer (כ-80% מהמקרים), והסוג השני הוא SCLC - Small Cell Lung Cancer (כ-20% מהמקרים).

סוגי טיפולם קיימים

סוג הטיפול לבסרטן ריאות תלוי בסוג המאיר, באילו רמות הוא התפשט ובמצבו הבריאותי והכללי של המטופל. טיפולים מקבולים כיום הם ניתוח, כימותרפיה וקרינה.

טיפול בניתוח

ניתוח הינו טיפול אפשרי באם מדובר בסרטן ריאות מסוג NSCLC ומוגבל רק אם המאיר נמצא רק בריאה ולא התפשטה באיברים אחרים של הגוף. בנוסף לכך, חשוב שלמטופל יהיו מספיק כלים נשימתיים עצמאיים בכדי שיהיה ניתן לבצע את הניתוח. סוגי הניתוחים נעים בין הסרת אנה אחת, הסרת שתי אנות או הסרת כל הריאה.

טיפול בכימוטרפיה

בסרטן ריאות מסוג SCLC טיפול כימותרפי הינו הטיפול העיקרי במאיר. המטרה העיקרים של טיפול שכזה הוא להרוס את התאים הסרטניים של המטופל. הבעיה העיקרית שלה שהיא מתקשה להבדיל בין תאים סרטניים לתאים רגילים, ולכן לעיתים קרובות הורסת גם תאים בריאים לחלוטין, מה שיכול לגרום לתופעות לוואי רבות.

טיפול בקרינה

טיפול בקרינה נקרא גם רדיותרפיה. במהלך טיפול קרינתי החולה מקבל קרינה בעוצמה גבוהה אל הגידול במטרה להרוס ולהשמיד את התאים הנגועים בו. הטיפול עצמו הוא מקומי ומשפיע רק על האזור שאליו מקרינים. לעיתים החולה מקבל טיפול קרינתי לפני ניתוח במטרה למזער את ממדי הגידול הסרטני. ולעיתים החולה מקבל טיפול קרינתי אחרי הניתוח במטרה להרוס את התאים הממאירים שנשארו באזור הניתוח.

חזרה    ▲ למעלה