פרופ בן-עמי סלע פרופ' בן-עמי סלע, מנהל המכון לכימיה פתולוגית, מרכז רפואי שיבא, תל-השומר; החוג לגנטיקה מולקולארית וביוכימיה, פקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב.
הכתבות הבאות של פרופ' בן-עמי סלע באתר הן בנושאי בריאות הריאה, מחלות הריאה ועישון.

עמוד 1 | עמוד 2

על סרטן הריאה בקרב אלה שאינם מעשנים. חלק ב`
כפי שצוין בחלק א' של מאמר זה, מדי שנה נפטרים בארה"ב בין 17 אלף ל-26 אלף לא-מעשנים מסרטן הריאות, ואלה מהווים כ-10 עד 15% מכלל נפטרים ממחלה זו, כאשר הפלח הגדול של 85-90% מאלה המוכרעים על ידי מחלה זו, הם מעשנים בהווה או בעברם.

עניים מתים מעישון כפליים יותר מאשר עשירים
שנת 1964 הייתה שנת מפנה למעשנים בעולם. עד אותה שנה התענגו כמעט מחצית מהמבוגרים בעולם מניחוח הסיגריה, ללא שמץ של חשש ממה שחבוי בעשן המיתמר. אך באותה שנה החלו לראשונה מתפרסמים הדו"חות הרפואיים שהעידו על כך שעישון גורם לתחלואה קשה, כסרטן ומחלות לב וכלי-דם, והוא מקצר משמעותית את חייו של המעשן.

חטאם של גברים מעשנים, ועל עונשן של נשותיהם שאינן מעשנות: הדוגמה הסינית
בשנת 2006 התפרסמו תוצאות מחקר אפידמיולוגי שבחן מגמות בשכיחות של עישון ב-52 מדינות ברחבי העולם, וכן את הקשר בין עישון ותחלואת כלי-דם ולב. בין שפע הנתונים הסטטיסטיים שהפיק מחקר זה, משך את העין נתון כמעט פיקנטי על מגמת העישון במדינה המאוכלסת ביותר בעולם, סין.

עישון והשמנת-יתר: רעים השניים מן האחד
נראה שבין כל ההתנהגויות האנושיות שיש בהן לגרום למצוקות בריאותיות, שתיים מוליכות בבטחה את הרשימה הבלתי נכבדה: עישון ואכילה גרגרנית.

תחלואה מתגברת מסרטן ריאה בקרב נשים, קוראת תגר על "עליונותם" של גברים
כתב העת המדעי הפופולארי Scientific American בשלמותה לדיון במחלת הסרטן וסוגיו השונים. חוברת מרתקת שכנסה תחת קורת גג אחת את כל שהיה ידוע לפני עשור על תופעת הממאירוּת, סיבותיה, וההיבטים הרפואיים שלה.

מה מתחדש בתחום האמצעים לגמילה מעישון?
המאבק בעישון מתנהל בשני ערוצים בעת ובעונה אחת: ניסיון לשכנע את הצעירים בינינו שעדיין לא התנסו בעישון שלא להתפתות לסיגריה על ידי שכנועם בנזקים הרפואיים הטמונים בה, ובמקביל הסברים על השיטות השונות לגמילה מעישון, לאלה מהמעשנים המבקשים לחדול ממנהגם.

אבחון מחלת ריאה חסימתית כרונית COPD
התחלואה העולמית ב-COPD נמצאת בקו עליה, וצפוי שעד שנת 2020 תהיה מחלה זו גורם המוות השלישי במעלה, וגורם הנכות החמישי במעלה, בין התחלואות המובילות בעולם.

סרטן התאים הקטנים של הריאה-small cell lung cancer, התוצאה המובהקת של עישון
נראה שבין הסוגים השונים של סרטן הריאה, תופס סרטן התאים הקטנים של הריאה-small cell lung cancer (להלן SCLC) מקום מיוחד במאפייניו האגרסיביים בהשוואה לסוגים אחרים של סרטן ריאה. למעלה מ-90% מבין סרטני הריאה מתחילים בסמפונות, אותם נתיבי אוויר גדולים דרכם מסופק האוויר לריאות.

עמוד 1 | עמוד 2

חזרה    ▲ למעלה