תרופות מסייעות (Supportive Drugs)

תרופות אלו אינן מיועדות לחולי אסתמה "רגילים" והשימוש בהן נתון לשיקול דעת הרופא.

איפרטרופיום - אירובנט

תרופה זו מסייעת לטיפול באסתמה בעיקר על ידי הרפית הסימפונות והקטנת כמות הכיח. היא מיועדת למחלות ריאה כרוניות וניתנת באינהלציה או על ידי משאף.
תופעות לוואי - דפיקות לב מוגברות, יובש בפה.

מכייחים - מוקו-מיסט, סולבקס, אגיסולבן, סירן 2000.

חומרים אלה עוזרים לפליטת הכיח על ידי פירוקו וריכוכו. הם חשובים במיוחד במקרים של הופעת כיח צמיג, כגון בבברונכיטיס ומחלת ציסטיק פיברוזיס.

תופעות לוואי - גרוי לשיעול.

אנטי-היסטמינים - אהיסטון, סידלין, טרנלין, היסמנל, לורסטין, נוסידקס וזאדיטן.

תרופות אלה אינן מיועדות לטיפול באסטמה, אך הן עוזרות לטיפול באלרגיות שונות המופיעות יחד עם אסטמה, כגון גרד, נזלת, גרוי בעינים, תפרחות בעור.
תופעות לוואי - טשטוש, נמנום, יובש בפה, הפרעות במתן שתן.

חיסונים

חיסונים להפחתת רגישות אלרגית מיועדים בדרך כלל לאנשים הסובלים מאסתמה על רקע אלרגי. הם מיועדים לאותם מקרים בהם יש קשר ברו בין גורם האלרגיה לבין המחלה. מומחה לאלרגיה יחליט על מתן חיסונים רק לאחר שנסיונות הטיפול התרופתי לא הועילו. החיסון ניתן בדרך כלל רק לחולי אסתמה יציבה, בדרגה בינונית או קלה, הסובלים גם מנזלת אלרגית. החיסון מועיל במקרים בהם לא ניתן להרחיק את גורמי האלרגיה מסביבתו של החולה לדוגמה, אבק בית, פרוות חיות מחמד. הטיפול בחיסונים ניתן במרפאות מומחים בלבד, והא כולל הזרקות של מנות הולכות וגדלות של אלרגן, עד שמושגת חסינות. כדי לשמור על רמת החיסון יש לתת הזרקות חוזרות, מדי 3 עד 4 שבועות. הטיפול אינו מומלץ במקרים של אסטמה קשה ובלתי יציבה.

חזרה    ▲ למעלה