שאלות ותשובות

האם הטיפול באסתמה ע"י משאפי סטרואידים מסוכן?

סטרואידים ממשפחת "הקורטיזון" (הנם תכשירים נוגדי-דלקת היעילים ביותר שקיימים. למזלנו, אסטמה היא דלקת הממוקדת אך ורק בסימפונות ולכן ניתן לטפל באופן בטוח ע"י שאיפה של סטרואידים ולהימנע מתופעות הלוואי הנגרמות ממתן תכשירים אלו בבליעה או בזריקות) במקרים של התקפי אסטמה קשים, יש לעתים צורך במתן סטרואידים סיסטמיים בבליעה, לתקופה מוגבלת של ימים/שבועות. משאפי הסטרואידים קיימים בשוק מזה כ- 20 שנה והוכח כי בגבולות של המינון המומלץ הם אינם משפיעים על יתר אברי הגוף ואינם מעכבים צמיחה בילדים.
עם הופעת שיפור במהלך המחלה ניתן להפחית את מינון הטיפול המינימלי המתחייב. דבר זה יש לעשות בעצה אחת עם הרופא המטפל. קיימים גם תכשירים נוגדי-דלקת שאינם ממשפחת הסטרואידים (כרומוגליקט, נדוקרומיל) אך הם יעילים בעיקר באסתמה בדרגת חומרה קלה.

מהו אופן השימוש הנכון במשאף?

שימוש נאות במשאף הנו תנאי בסיסי ליעילות הטיפול ולצריכה של מינון מינימלי. הרופא בעת בדיקת מעקב יבקש מהחולה שכבר משתמש במשאף להדגים בפניו את השימוש הנכון בסוגי המשאפים בהם הוא נעזר משאף תרסיס, משאף טורבו, דיסקוס, ויתקן את שגיאותיו וידגים בפניו את אופן השימוש הנכון בעזרת משאף פלסבו (אינבו, דמה). במידה והרופא מבקשך להדגים את אופן השימוש, אין הדבר מורה על חוסר אמון, כ- 50% מהמשתמשים הקבועים במכלי תרסיס, ואשר לא הודרכו בתפעול, לא מפעילים באופן נכון את המשאף! הפעלה שגויה מקטינה את יעילות הטיפול!

מהו מיכל-שאיפה - Spacer?

ה- Spacer הנו מיכל מיוחד אשר בקצהו האחד ניתן לחבר את משאף הלחיצה ובקצהו השני ניתן לשאוף את התרסיס.

מהם יתרונות מיכל-השאיפה?

 • מאפשר שימוש בתרסיס לחולים עם קורדינציה ירודה (קשישים, תינוקות וילדים בעיקר).
 • מגדיל את אחוז התרסיס הנשאף החודש לסימפונות הקטנים.
 • מקטין תופעות לוואי של משאפים סטרואידים, כגון קנדידיאזיס (פטרת) של הלוע וצרידות וכמו-כן מקטין גירוי לא ספציפי של דרכי הנשימה ושיעול הנגרם לעתים בעקבות שאיפת התרסיס.

הוראות לשימוש במיכל-שאיפה:

 • במקרים של חוסר קואורדינציה, כאשר התכשיר המומלץ קיים רק בתרסיס
 • במקרים של תופעות לוואי מקומיות ממשאפים סטרואידים.
 • בחשד לשיעול וברונכוספזם הנגרמים מגירוי לא ספציפי של חומר התרסיס.
 • כאשר ניתן טיפול מקסימלי במשאף, בתוצאות סוב אופטימליות - מיכל השאיפה עשוי לשפר את חדירות התרופה ואת השפעתה.
 • גם חולים מתורגלים יפיקו תועלת נוספת משמוש ב- Spacer.

האם קיימים טיפולים לא תרופתיים באסתמה?

בחולים בהם ניתן לזהות אלרגן ניתן לשפר את מהלך המחלה ולהפחית התלות בתרופות ע"י טיפול מונע סביבתי. תנאי מוקדם הינו זיהוי החומר לו רגיש החולה. מירב חולי האסטמה רגישים לקרדית אבק הבית שהינו יצור מיקרוסקופי החי היטב בתנאי לחות וחם ניזון מקשקשת עור האדם. בחולים אלו יש לנסות להפחית את מקורות המחיה של הקרדית ולסוכך בין הקרדית לחולה. יעוץ פרטני יינתן ע"י הרופא.
בחולים אשר נמצאים אלרגיים לגורמים אחרים כגון בע"ח: חתול, כלב וכו' הייעוץ ברור מאליו, יש להרחיק הגורם. אלרגיות לחומרים אחרים המצויים בסביבה יטופלו כל אחד בהתאם לאפשרויות ולאלרגן הספציפי.

האם ניתן לחסן כנגד אסטמה?

הטיפול באמצעות חיסונים שמור לאסתמה על רקע אלרגי בלבד, וכאשר גורמי האלרגיה ידועים. לא מומלץ להתחיל בחיסון כזה לפני שטיפולים תרופתיים אחרים נוסו במלואם. אין לטפל בחולה לא מאוזן.
טיפול חיסוני בד"כ לא יחליף טיפול תרופתי אלא יבא במשולב. ההחלטה על הפסקת או הפחתת הטיפול התרופתי לא תבוא בתחילת טיפול חיסוני אלא תתקבל ע"י הרופא לפי מצב המחלה. משך הטיפול הינו ארוך ויינתן ע"י רופא מומחה בלבד תוך נקיטת אמצעי זהירות כמתבקש.

התעמלות ואסתמה?

ההתעמלות או אימון שרירי הנשימה אינם טיפול לאסטמה. בדובר במחלה של הסימפונות, לא בשרירים לקויים. פעילות גופנית מומלצת לחולה אסטמה מטופל, כפי שהיא מומלצת לכל אדם לחיזוק הדימוי העצמי ולשיפור הכושר הגופני ואיכות החיים.
אולם התעמלות בהחלט מומלצת לסובלים מאסתמה. היות ורוב החולים סובלים מהתעוררות התקפים בעת מאמץ, יש לקחת טיפול ע"י מרחיבי סימפונות לפני מאמץ.

למה עליך לצפות מטיפול יעיל באסתמה?

יעדי הטיפול האופטימלי הינם בדרך כלל ברי-השגה, בתנאי שקיים שיתוף פעולה חולה-רופא:

 • שנת לילה רצופה, ללא שיעול מעורר.
 • חזה "חופשי" בהשכמה
 • עבודה ולימודים ללא היעדרויות.
 • פעילות גופנית מלאה ואורח חיים נורמלי.
 • ירידה בצריכת ונטולין/בריקלין.
 • חוסר צורך לפנות לחדר מיון/לאישפוז.
 • טיפול תרופתי ללא תופעות לוואי משמעותיות.

מהם כללי ההתנהגות הנכונה בחיי היום-יום ובעת התקף?

 1. המנע מגורמים המוכרים לך כמגרי האסטמה שלך. במידה ומאמץ גורם להתקף, השתמש לפני-כן במשאף של מרחיב סימפונות (ונטולין, בריקלין)
 2. הקפד על שאיפת תרופה מונעת במינון המומלץ ובטכניקה הנכונה, גם כשאתה חש בטוב. במידה והנך סובל גם מנזלת כרונית ו/או סינוסיטיס, חיוני לטפל גם בהם ובמקביל, כדי לשלוט על האסטמה באופן אופטימלי. למד להכיר את סימני האזהרה המבשרים התקף.
 3. במידה והאסתמה שלך קשה לאיזון למרות טיפול מונע קבוע, השתמש ב"מד שיא-נשיפה" לבקרת האסתמה שלך וזכור מהו השיא המיטבי שלך. ירידה של שיא הנשיפה לפחות מ- 80% מהשיא המיטבי המחייבת שינוי תרופתי, ומתחת ל- 50% הווה מצב חירום המחייבהתייעצות דחופה עם הרופא.
 4. בקש מרופאך תוכנית אישית לפעולה בעת הופעת סימני האזהרה וירידה בשיא הנשיפה, ובזמן התקף.
 5. אסטמה מטופלת לא צריכה למנוע ממך פעילות גופנית וספורט. היוועץ ברופאך לפני תחילת פעילות כזו. זכור! כמה מהשיאנים האולימפיים הם חולי אסטמה! הקפד על ביקורת רפואית תקופתית, בדיקת תפקודי ריאות והתאמת מינון תרופתי בעצה עם הרופא.

חזרה    ▲ למעלה