אבחון נכון היא משימה רב שטחית. בהתחלה הרופא המטפל יבדוק את כל ההיסטוריה הרפואית של החולה, כולל קצרת, אלרגיות ומחלות אור. בנוסף יהיה תחקור החולה על כל הסימפטומים שלו, שלאחריה תבוצע בדיקת מעבדה אחת או יותר בכדי להגיע לאבחון נכון של המחלה.

בדיקות הריאות

במרבית האנשים החשודים באסתמה, בדיקות הריאות של נחשבת ל"בדיקת זהב" שהכרחית בכדי לאבחן את המחלה. הבדיקות הנפוצות ביותר הן: ספירומטר
(Spirometry), ומטכולין (Methacholine Challenge).

ספירומטר נועד לקבוע את כמות ההפרעה שיש לזרימת האויר. הבדיקה נעשית בדרך כלל במשרד הרופא או במרכז רפואי לריאה, על ידי מטפל שהוכשר באופן מקצועי כך שיוכל לבדוק את אמיתות תוצאות הבדיקה. במהלך הבדיקה המטופל ינשוף חזק מספר פעמים לתוך מכשיר הנקרא ספירומטר (Spirometer), זאת למשך 10-15 דקות. בסיום, הרופא יבדוק את תוצאותיה מול מטופלים שלא חולים באסתמה, ויגיע למסקנה האם הנבדק לוקה במחלה, ואם כן - באיזו רמה.

דוגמא למכשיר ספירומטר:

דוגמא למכשיר ספירומטר

בכמה מיקרים בדיקת ספירומטר אינה מספקת בכדי לקבוע אם המטופל חולה באסתמה או לא. במיקרים אלו, הרופא המטופל יעבור בדיקת מטכולין
(Methacholine Challenge), שגם הוא מבוצע במשרד הרופא או במרכז רפואי לריאה.

בדיקת מטכולין מבוצע על ידי שאיבת ריכוזים עולים של המטכולין ובדיקת תפקודי ריאה לפני ואחרי כל ריכוז ועד לירידה משמעותית בתיפקוד.

בדיקת מטכולין
חזרה    ▲ למעלה