תכשירים נוגדי דלקת (Anti-Inflammatory Drugs)

סטרואידים

במשאפים: בודיקורט, פליקסוטייד - השימוש בתכשירים אלה הביא למהפכה בטיפול ולשינוי לטובה במהלך המחלה ואורח החיים של מרבית חולי האסתמה.
סטירואידים במשאפים או במכשירי אינהלציה נשאפים ישירות לתוך הריאות ולכן תופעות הלוואי השליליות שלהן הן מועטות והפיכות. בטבליות וזריקות: פרדניזון, אולטרלן, צלסטון, דיפרוספאן, בטנזול סטירואידים הנלקחים דרך הפה או בזריקה, מיועדים רק לטיפול בהתקפים קשים, לרוב לתקופה קצרה בלבד.
אם משתמשים בהם ברציפות יותר ממספר שבועות עלולות להופיע תופעות לוואי בלתי רצויות. תופעות לוואי - במשאף: צרידות, שיעול יבש, פטריה על הלשון. בטיפול ממושך בטבליות או בזריקות: תיאבון מוגבר,השמנה, פצעונים בעור, פטריות עור, נטייה לכיב קיבה, יתר לחץ דם, סכרת. במינון גבוה עלול להופיע דיכוי של בלוטת יותרת-הכליה )אדרנל( והאטה בגדילה אצל ילדים. כאמור, תופעות לוואי אלה עלולות להופיע לאחר שימוש רצוף של שבועות רבים.

תכשירי כרומולין

לדוגמה: לומודל, וויקרום, טילאד תרופות אלה ניתנות במשאפים או באינהלציה, בצורת נוזל, תרסיס או אבקה. הן משמשות בעיקר כטיפול מונע בין ההתקפים. צריך להשתמש בהן למשך תקופה מסוימת כדי להשיג השפעה משמעותית.
תופעות לוואי של תכשירים אלה הן מועטות ולכן ניתן להשתמש בהן גם אצל תינוקות וילדים קטנים. מאחר וחלק מהתרופות בקבוצה זו ניתנות בצורת אבקה לא מומלץ לתת אותן בזמן התקף חריף, כדי לא לגרות את הסימפונות. תכשירים אלה מומלצים למניעת אסטמה הנגרמת עקב מאמץ ובמקרים מסויימים של שיעול טורדני.
תופעות לוואי - טעם לוואי, שיעול.

משאפים משולבים - סימביקורט, סרטייד

שילוב של מרחיב סמפונות ארוך טווח עם סטרואיד נשאף. שילוב שני המרכיבים מפשט את הטיפול באסתמה ומאפשר הענות טובה יותר של החולה לטיפול. כמו כן, הוספת מרחיב הסמפונות מאפשרת מתן מינון נמוך יותר של הסטרואיד הנשאף.

חזרה    ▲ למעלה