אסתמה היא מחלה נפוצה מאד בקרב ה דור הצעיר ואחד מתוך חמישה ילדים מאובחן כחולה אסטמה. למרות זאת, הטיפולים התקדמו מאוד בשנים האחרונות לנקודה בה גם אם לילד יש אסתמה, הדבר לא צריך להגביל אותו בפעילות היומיומית שלו.

על ידי קבלת טיפול מתאים ויעוץ מהרופא, ילדך יוכל להשיג את מטרות הטיפול באסטמה:
 • להיות משוחרר מתסמיני המחלה ביום ובלילה.
 • להקטין ככל האפשר את ההיעדרויות מבית הספר.
 • להוריד את הסיכון להתקפי אסטמה קשים.

חלק חשוב בשליטה על האסתמה של ילדך הינו זיהוי הסימפטומים כאשר הם מופיעים, מוקדם ככל האפשר. למשל, אחד הסימפטומים הנפוצים ביותר של האסטמה היא התעוררות בלילה עם שיעול, צפצופים וקוצר נשימה.
ע"י זיהוי הסימפטומים האלו והתייעצות עם הרופא על כך, תוכל לקבל מהרופא טיפול המתאים למצב מחלת הילד, באופן שישפר כמה שיותר טוב ויותר מהר את מצבו של הילד שלך עם מינימום של תופעות לואי ומניעת העדרות מבית הספר או פגיעה בפעילויות חברתיות או ספורטיביות.

אסתמה בילדים

מאוד חשוב הוא לנסות ולהכיר את הגורמים להתלקחות האסתמה אצל ילדך. חלק מהגורמים הנפוצים ביותר הם אלרגיות לקרדית אבק הבית, לפריחת עצים וצמחים מסוימים וחשיפה לפרוות חיות בית.
זכור שגם אם אתה מזהה את הגורם המצית את האסתמה אצל ילדך, זה לא אומר שהוא יצטרך להתרחק מאותו גורם לתמיד, טיפול מתאים יכול לעזור לו לשלוט על המחלה כך שהסימפטומים לא מחמירים עם כל חשיפה לאותו גורם.

אסתמה ובית הספר

אסטמה היא מחלה מאוד נפוצה כיום בילדים, סביר להניח שלילדך יהיו חברים נוספים בכיתה הסובלים מהמחלה. הם אולי לא יודעים אחד על חברו, כי כיום עם טיפול מתאים אין צורך שכולם יידעו על קיומה של המחלה. למרות זאת חשוב מאוד ליידע את צוות המורים של ילדך בבית הספר על מחלת האסטמה ומצבו.

מה תאמר למורה של ילדך האסמטי?
אם ילדך סובל מאסטמה ומשתמש במשאף, ייתכן והוא יזדקק לו במהלך שעות הלימודים והמורים צריכים להיות מודעים לטיפול אותו ילדכם צריך לקחת במהלך היום.
רעיון טוב לשאול את המורה מפעם לפעם האם לילדך היו סימפטומים, ובאיזו תדירות הוא משתמש במשאף במהלך היום. לפעמים שיעול יכול להיות הסימפטום היחיד לאסתמה וחשוב שהמורה י/תהיה מודעת לכך.
אם המורה מדווח/ת שילדך ישנוני או לא שם לב למה שקורה בבית הספר, אולי זה סימן שהאסטמה מעירה אותו בלילה. במקרה כזה חשוב שתדבר עם הרופא וייתכן שניתן להתאים טיפול טוב יותר למצב הילד.

מה יכול להוות גורם המצית התקף בבית הספר?
פעילויות מסוימות בבית הספר יכולות לגרום להרעה במצב המחלה, אמנם פעילות מאומצת כמו בשעורי ההתעמלות יכולות להצית התקף, אבל צריכים לעודד את כל הילדים להשתתף בשעורי הספורט. לפעמים משטחי הדשא יעורר התקף וייתכן שהרופא ימליץ על נטילת משאף מקל לפני הפעילות הגופנית.
דברים נוספים שיכולים להחמיר את המחלה הם חומרים בהם משתמשים בשיעורי מדעים, חיות המוחזקות בבית הספר. לפעמים טעימה מכריך של חבר המכיל ממרח שהילד אלרגי אליו יכול לגרום להחמרה.

חשוב שצוות המורים בבית ספר שיהיה מודע למצב הילד ויוכל לטפל בו בביטחון.

אם לילדך יש התקף בבית הספר, הצוות צריך לדעת מה הפעולות שהוא צריך לנקוט.

חשוב לדעת:

 • איך לזהות את הסימפטומים (שיעול קוצר נשימה או צפופים למשל).
 • איזה טיפול מקל על הסימפטומים האלו (ונטולין או בריקלין למשל או כל טיפול אחר שקבע הרופא).
 • איך לתת את הטיפול (לרוב שימוש במשאף אך לעיתים גם אינהילציה בחדר האחות למשל).
 • מתי להזעיק עזרה (במידה והילד מפתח קוצר נשימה קשה, הוא מתקשה בדיבור, הוא גונח, מזיעה או נראה כעומד להתעלף).
התרופות המשמשות לטיפול בילדך לא צריכות להיות נעולות בארון אלא להימצא בהישג יד כל הזמן. אסור להתעכב במתן טיפול כאשר זקוקים לו. המורה צריכה להיות מודעות לקשיים שחווה ילד הסובל מאסתמה ולאפשר לו לקחת את הטיפול בזמנים שהוא זקוק לו.

עצות מועילות להורים

 • החזק את ההמשאפים של הילד במקום שתזכור להשתמש בו בבוקר ובערב.
 • יש לאבחן את הגורמים האלרגים של ילדך ולמנוע ממנו את החשיפה אליהם.
 • ניקוי אבק הבית צריך להיעשות על בסיס יומיומי בחדר השינה של הילד. כדאי להימנע משטיחים וממדפים עמוסי צעצועים שיכולים לצבור אבק.
 • צעצועים רכים ופרוותיים מושכים את קרדית אבק הבית, מומלץ לשטוף אותם כל שבוע, אז לעטוף בשקית נילון ולהכניס למקפיא למשך 6 שעות על מנת להרוג את הקרדית. אחר כך לשאוב את הצעצועים עם שואב אבק יעיל על מנת להסיר את הקרדית המתה והפרשותיהם.
 • הוועצו עם רופא האלרגיה לפני שאתם מבטיחים לילד להביא הבייתה חיית מחמד – אלרגיה לפרוות חתולים היא גורם אלרגני משמעותי מאד
 • ילדים שיש להם אסתמה וישנים במיטת קומותיים צריכים לישון למעלה כדי שהאבק ביורד מהמזרן לא יגיע אליהם.
 • הגן על ילדך מעישון פאסיבי. ילדים קטנים החשופים לעשן סיגריות בבית חשופים יותר להצטננויות, שיעולים או דלקות ריאה מאשר ילדים של הורים לא מעשנים וחשופים יותר להתקפי אסטמה.
 • אם לילדך יש אסטמה במאמץ יש להתאים עבורו טיפול נכון לפני פעילות ספורטיבית או משחק מאומץ, בהתאם לחומרת האסטמה ותדירות המאמץ.

חזרה    ▲ למעלה