מה זה אסטמה?

אסתמה (יש הכותבים אסטמה; מיוונית, "נשימה כבדה"; נקראת גם גנחת (הסימפונות) או קצרת (הנשימה)) היא מחלה אימונולוגית הגורמת לקשיי נשימה. במחלה זו, הסמפונות בריאות מתכווצים בשל דלקת והתכווצות הדופן הפנימית של נתיב האוויר. חולי אסטמה עשויים לסבול מנשימה כבדה עם "צפצופים", קוצר נשימה, וסיבולת לב-ריאה נמוכה.

סימפטומים לאסטמה

אסתמה מאופיינת בהרבה סימנים וסימפטומים בדרכים וקומבינציות שונות. חלק מאנשים הלוקים באסתמה מרגישים בסימפטומים לעיתים רחוקות ובאופן מתון יחסית. לעומת זאת, אחרים מרגישים אותם לעיתים קרובות יותר ובאופן חזק יותר, ואף במיקרים קיצוניים הסימנים מאופיינים עד לכדי סכנת מוות.

גירוים לאסטמה

אנשים הלוקים באסתמה בדרך כלל רגישים לכמה גירויים בעלולים לגרום להם להופעת הסימטומים. הגירויים כוללים: שפעת וצינון, דלקת סמפונות, אלרגנים מחוץ לבית, אלרגיות בתוך הבית, עץ, דשא ואבקות עשב.

תהליך אבחון באסטמה

אבחון נכון היא משימה רב שטחית. בהתחלה הרופא המטפל יבדוק את כל ההיסטוריה הרפואית של החולה, כולל קצרת, אלרגיות ומחלות אור. בנוסף יהיה תחקור החולה על כל הסימפטומים שלו, שלאחריה תבוצע בדיקת מעבדה אחת או יותר בכדי להגיע לאבחון נכון של המחלה.

טיפול באסטמה ומניעתה

טיפול ומעקב נכון מאפשרים למרבית חולי האסתמה לנהל אורח חיים תקין ורגיל, כמעט ללא כל מגבלות גופניות, כולל עיסוק בספורט ופעילות גופנית מאומצת. אם מכירים את הסימנים המוקדמים, נמנעים ממגע עם מעוררי אסתמה ונוטלים תרופות באופן נכון וסדיר ניתן להפחית באופן מירבי את ההתקפים. במקרים מסויימים המחלה חולפת כמעט לחלוטין במשך הזמן. כמה שנים, ויתחילו מחדש – יגיעו תוך זמן קצר לכמות שעישנו לפני שהפסיקו.

מד שיא הנשיפה - ה"מדחום" של האסתמה

כדי להעריך באופן מדוייק את מצב הנשימה היומיומי או להבחין בסימנים מוקדמים של התקף אסתמה מתקרב ניתן להשתמש במד שיא-הנשיפה Peak Flow Meter (מכשיר זה מודד את עצמת הנשיפה המירבית) אם התוצאות נמוכות מהצפוי הדבר מוכיח על הפרעה משמעותית לזרימת האויר בדרכי הנשימה. המכשיר הוא פשוט, נייד וזול ולכן הוא חשוב ביותר למעקב וטיפול.

מרחיבי סמפונות

תרופות אלה מקילות על קוצר הנשימה על ידי הרפית השריר המקיף את הסמפונות. מרביתן פועלות באופן מיידי, בפרט אלו הניתנות באמצעות משאף או מכשיר אינהלציה, מאחר ובדרכים אלה התרופות מגיעות באופן מיידי אל הריאות.

תכשירים נוגדי דלקת

סטירואידים במשאפים או במכשירי אינהלציה נשאפים ישירות לתוך הריאות ולכן תופעות הלוואי השליליות שלהן הן מועטות והפיכות. בטבליות וזריקות: פרדניזון, אולטרלן, צלסטון, דיפרוספאן, בטנזול סטירואידים הנלקחים דרך הפה או בזריקה, מיועדים רק לטיפול בהתקפים קשים, לרוב לתקופה קצרה בלבד.

תרופות מסייעות

תרופות אלו אינן מיועדות לחולי אסתמה "רגילים" והשימוש בהן נתון לשיקול דעת הרופא. איפרטרופיום - אירובנט - תרופה זו מסייעת לטיפול באסתמה בעיקר על ידי הרפית הסימפונות והקטנת כמות הכיח. היא מיועדת למחלות ריאה כרוניות וניתנת באינהלציה או על ידי משאף.

אסטמה בילדים

אסתמה היא מחלה נפוצה מאד בקרב ה דור הצעיר ואחד מתוך חמישה ילדים מאובחן כחולה אסתמה. למרות זאת, הטיפולים התקדמו מאוד בשנים האחרונות לנקודה בה גם אם לילד יש אסתמה, הדבר לא צריך להגביל אותו בפעילות היומיומית שלו.

אסטמה - שאלות ותשובות - חלק א'

מהי אסתמה? אסטמה היא דלקת כרונית של הסימפונות (דרכי הנשימה) אסתמה איננה מחלה פסיכוסומטית. מדובר בדלקת, לא זיהומית, הגורמת לרגישות יתר של הסימפונות וכתוצאה מכך להתקפים חוזרים של קושי נשימה ו/או שיעול. קוצר הנשימה נובע מהיצרות הסימפונות. היצרות זו היא תוצאה של שלושה תהליכים: התכווצות שרירי הסימפונות, הפרשת ריר אל תוך חללם, ובצקת של דופן הסימפונות.

אסטמה - שאלות ותשובות - חלק ב'

האם הטיפול באסטמה ע"י משאפי סטרואידים מסוכן? סטרואידים ממשפחת "הקורטיזון" (הנם תכשירים נוגדי-דלקת היעילים ביותר שקיימים. למזלנו, אסתמה היא דלקת הממוקדת אך ורק בסימפונות ולכן ניתן לטפל באופן בטוח ע"י שאיפה של סטרואידים ולהימנע מתופעות הלוואי הנגרמות ממתן תכשירים אלו בבליעה או בזריקות) במקרים של התקפי אסתמה קשים, יש לעתים צורך במתן סטרואידים סיסטמיים בבליעה, לתקופה מוגבלת של ימים/שבועות.