זומרה - לטיפול בסרטן ריאות גרורתי

17/05/2007

הטיפול בזומרה עשוי לשפר את ההישרדות הכללית (overall survival rate) בקרב חולי סרטן ריאות, במצב גרורותי ועל ידי כך להאריך את חייהם.בישראל מאובחנים מדי שנה קרוב ל-2400 חולי סרטן ריאות חדשים, קרוב ל-1200 חולי סרטן ריאות מתים מדי שנה כתוצאה מהמחלה.

נתוני מחקר רטרוספקטיבי חדש מוכיחים: הטיפול בזומרה עשוי לשפר

את ההישרדות הכללית (overall survival rate) בקרב חולי סרטן ריאות, במצב גרורותי ועל ידי כך להאריך את חייהם. בקרב החולים אשר קיבלו טיפול בזומרה הייתה הפחתה של כ- 35% בסיכון לתמותה. עד היום הטיפול בגרורות בעצמות נחשב לטיפול למניעת אירועים שלדיים הפועל לשיפור איכות חיים. מחקר זה מראה שהטיפול פועל להארכת חייהם של החולים. נתונים אלו מעידים כי הטיפול בזומרה פועל ישירות על הגידול עצמו.

ריאות

המחקר, אשר תוצאותיו הוצגו על ידי פרופסור פייר מאגור מהמכון לחקר סרטן Juravinski אונטריו קנדה, בכנס כנס ASCO של החברה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית, ביקש לבחון את השפעת הטיפול בזומרה בקרב חולי סרטן ריאות במצב גרורתי אל מול חולים אשר קיבלו טיפול בפלצבו. במחקר השתתפו כ-144 חולי סרטן ריאות במצב גרורתי אשר חולקו לתת קבוצות על סמך מדדים המבטאים מטבוליזם ופעילות יתר של העצם. מדדים אלו כללו: NTX (N- Telopeptide) ו –BALP (Bone Specific Alkaline Phosphatase). תוצאות המחקר מראות כי בקרב החולים אשר טופלו בזומרה הייתה הפחתה של כ-35% בסיכון לתמותה. מעבר לכך, בחולים אשר גם רמת ה BALP היתה גבוהה הטיפול בזומרה הפחית את הסיכון לתמותה באופן משמעותי סטטיסטית ב 46%. מדובר בנתונים מהפכניים שכן נתונים אלו מעידים על השפעה ישירה של הטיפול בזומרה על הגידול עצמו.

תוצאות דומות של יעילות הטיפול בזומרה הוצגו גם במחקר רטרוספקטיבי שנעשה בקרב חולי מיאלומה. התוצאות שהוצגו על ידי פרופסור ברונסון מהמכון למחקר מיאלומה וסרטן העצם, ל"א, מעידות על יעילות גבוהה של הטיפול בזומרה בהפחתת הסיכון בתמותה בקרב כלל חולי המיאלומה.

יעילות יתר הוצגה בקרב החולים עם מדד BALP גבוה שהראתה כי הטיפול בזומרה הפחית את הסיכון לתמותה בקרב חולים אשר קיבלו הטיפול בזומרה בכ-82%.

זומרה מאושרת כטיפול למניעת אירועים שלדיים בקרב מגוון רחב של גידולים ממאירים והינה הבי פוספונט היחיד שהוכח כיעיל במניעה ו/או דחייה של ארועים אלו בקשת רחבה של גדולים ממאירים עם מעורבות גרמית.

בישראל מאובחנים מדי שנה קרוב ל-2400 חולי סרטן ריאות חדשים, קרוב ל-1200 חולי סרטן ריאות מתים מדי שנה כתוצאה מהמחלה. קרוב ל300 חולי מיאלומה חדשים מאובחנים בישראל מדי שנה,כ- 186 חולי מיאלומה מתים כתוצאה מהמחלה בשנה.

[ מתוך להיות בריא ]
חזרה    ▲ למעלה