על הקשר בין אסטמה למשקל עודף

21/05/2007

אכן, מדובר בנתון מפתיע אשר נחשף לאחרונה בעקבות מחקר חדש: נדמה כי גם אסטמה נוספה לרשימת המחלות התוקפות אותנו כתופעת לוואי של השמנת יתר.

לאחרונה הצטברו עדויות רפואיות המוכיחות קשר ישיר בין התפתחות אסטמה לבין משקל עודף.

מחקר אמריקאי חדש המאגד תוצאות שבעה מחקרים על אסטמה מצביע על העובדה כי אנשים בעלי משקל עודף הם בעלי סיכויים גבוהים ב 50% ללקות באסטמה לעומת אנשים בעלי משקל תקין.

תוצאות המחקר כללו ניתוח נתונים של 333,102 חולים ומתפרסמות בגליון אפריל של העיתון American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

על פי נתונים מארצות הברית, בה כ: 65% מהאוכלוסיה הם בעלי משקל עודף, עולה כי כ:20 מיליון אמריקאים הם חולי אסטמה ברמות חומרה שונות.

האסטמה היא מחלה המאופיינת על ידי קוצר נשימה, שיעול טורדני, צפצופים בנשימה ויצור מוגבר של ליחה סמיכה.

פעמים רבות מגורה התפרצות המחלה על ידי פעילות גופנית, אלרגיה, חילופי עונות, צינון ואף מתח ולחץ נפשי.

היכולת למנוע את הופעתה של האסטמה מוגבלת, מציין החוקר הראשי ראנד סטרלנד מדנבר, אך בהיות השמנת יתר אחד הגורמים להופעתה, הרי שמלחמה בהשמנה תביא גם לירידה בהסתמנות מחלת האסטמה.

יתרה מכך, גם בהעדרה של של אבחנה מוצקה של אסטמה, הרי שבעלי משקל עודף לוקים פעמים רבות בתסמינים כגון חוסר אויר והתנשפות לאחר כל מאמץ קל. נתונים שנאספו מצביעים על הקשר הישיר בין עליה במשקל במהלך החיים לבין התפתחותה של אסטמה פעילה.

מחקרים קודמים כבר מצאו את הקשר בין משקל עודף לבין התפתחותה של אסטמה בילדים. ילדים בעלי משקל עודף הוכחו כמועמדים כמעט "בטוחים" ללקות באסטמה או בסימפטומים חלקיים של המחלה.

תופעה נוספת בהקשר זה היא העובדה כי אין שוויון בין המינים בסיכויים ללקות במחלה או בתסמיניה וכי לנערות צעירות יש נטייה חזקה יותר ללקות באסטמה לעומת נערים צעירים.

כל זאת בשל רמות גבוהות יותר של חלבון בשם לפטין בנערות בעלות עודף המשקל. הלפטין הוא חלבון הנוצר ברקמת השומן. לנשים ככלל יש רקמת שומן מפותחת יותר מאשר לגברים, מכאן שהימצאות הלפטין בגופן של נשים בעלות משקל עודף הופכת אותן למועמדות "טובות" יותר מן הגברים לסיבוכים אסטמתיים הקשורים בהשמנה.

אסטמה היא מחלה לא נעימה, גם אם היא מבוקרת היום בצורה טובה על ידי טיפולים תרופתיים. ואולם, התובנה העולה מנתונים אלו, שמה בידנו את האפשרות להפחית את הסיכויים ללקות באסטמה כל עוד נשמור על משקלנו. זוהי חדשה של ממש ונתון המאפשר לנו התבוננות נוספת על הסיכונים הכרוכים בעודף משקל.

[ מאת: ד"ר אסנת רזיאל , מלב"י ]
חזרה    ▲ למעלה