עישון גורם לעוד מחלות רבות מלבד סרטן ריאות

22/05/2007

עישון גורם לעוד מחלות רבות מלבד סרטן ריאות: סרטן שלפוחית השתן הנפוץ בקרב אנשים שהחלו לעשן בגיל צעיר, סרטן צוואר הרחם בקרב נשים צעירות, סרטן הושט, סרטן הגרון, סרטן הכליה, סרטן הלוע, סרטן הדם (לוקמיה), סרטן מערות האף הנפוץ בקרב מעשני סיגרים, סרטן הריאות, סרטן חלל הפה, סרטן הלבלב וסרטן הקיבה . זהירות, סיגריות!

כמעט כולם, בין אם הם מעשנים ובין אם לא, יודעים שהעישון גורם לסרטן הריאות. אולם, מחקרים מדעיים רבים שנאספו באגודה למלחמה בסרטן ונעשו בעשורים האחרונים הוכיחו כי העישון גורם למחלות רבות נוספות הקשורות למערכת הנשימה והלב הנגרמות לאחר שנות עישון רבות. כמו כן בשנים האחרונות מתבצעים גם מחקרים נוספים המחזקים את ההשערה כי העישון קשור לעוד מגוון רחב מאוד של מחלות ונזקים בריאותיים הנגרמים גם בטווח הקצר. כך למשל, סרטן שלפוחית השתן הנפוץ בקרב אנשים שהחלו לעשן בגיל צעיר, סרטן צוואר הרחם בקרב נשים צעירות, סרטן הושט, סרטן הגרון, סרטן הכליה, סרטן הלוע, סרטן הדם (לוקמיה), סרטן מערות האף הנפוץ בקרב מעשני סיגרים, סרטן הריאות, סרטן חלל הפה, סרטן הלבלב וסרטן הקיבה ועוד.

העישון גורם לעוד מחלות שאינן קשורות לסרטן, האגודה למלחמה בסרטן מעוניינת להזהיר את ציבור המעשנים גם מהן. מפרצת של אבי העורקים הבטני, הסתיידות עורקים, מחלת כלי דם במח, מחלת לב כלילית, מחלת ריאה חסימתית כרונית (COPD), אסטמה, נפחת הריאות (אמפיזמה), דלקת ריאות, מחלה כרונית של המעי (קרוהן), מחלה בבלוטת התריס, ירוד (קטרקט), ניוון רשתית, שברי צוואר הירך, צפיפות עצם נמוכה, אולקוס וסכרת.

גם איכות חייהם של המעשנים נפגעת, חלקם סובלים ועשויים לסבול מנסיגת חניכיים, איבוד שיניים, שינויי צבע השיניים, ריקבון השיניים (עששת), בעיות שינה, אימפוטנציה, הזדקנות מוקדמת של עור הפנים, התמכרות (לניקוטין) וכושרם הגופני מתדרדר.

בעיות פריון בקרב נשים וגברים ואיכות זרע ירודה, ובעיות בעת ההיריון, כמו השפעות על מערכת הנשימה בעובר, מות עובר ולידת ולד מת, משקל לידה נמוך, סיבוכי הריון, מומים גנטיים, מומים מולדים.

[ מתוך להיות בריא ]
חזרה    ▲ למעלה