מנסים להפסיק לעשן?

11/05/2007

מחלות הנגרמות מעישון תובעות את חייהם של 10,000 ישראלים כל שנה – יותר מאשר תאונות דרכים ופיגועי טרור גם יחד.70% מהמעשנים מביעים רצון להפסיק לעשן.עישון גורם גם לסיבוכי הריון ולידה, לאין אונות גברית, ולנזקים אסתטיים.

מאת: פרופ' רפאל ברויאר, מומחה לרפואה פנימית ולמחלות ריאה, מנהל היחידה לריאות מבוגרים במרכז הרפואי הדסה עין-כרם, וקופ"ח מאוחדת סניף גבעת שאול, ירושלים.

אם את/ה עדיין מעשנ/ת, סביר להניח שחשבת בעבר לנסות להפסיק, ולהתגבר על ההרגל. ואכן, ישנן סיבות רבות וטובות המובילות למסקנה החשובה שכדאי מאד לחדול מעישון.

בוודאי ידוע לך זה מכבר כי העישון גורם לנזקים רפואיים חמורים ביותר: כל מעשן שני עלול למות ממחלה הנגרמת מעישון, כגון מחלות לב וכלי דם, מחלות ריאה חסימתיות, סרטן ריאות וסוגי סרטן אחרים, ועוד מחלות למיניהן. הנתונים הסטטיסטיים ה"יבשים" הם קודרים למדי: מחלות הנגרמות מעישון תובעות את חייהם של 10,000 ישראלים כל שנה – יותר מאשר תאונות דרכים ופיגועי טרור גם יחד – מה שמציב את העישון כגורם מספר אחד למוות הניתן למניעה! עישון גורם גם לסיבוכי הריון ולידה, לאין אונות גברית, ולנזקים אסתטיים מטרידים כגון ריבוי בקמטי פנים, כתמי שיניים, נשירת שיער ועוד.

אין פלא, אפוא, כי 70% מהמעשנים מביעים רצון להפסיק לעשן. מחקרים אפידמיולוגיים בארה"ב הוכיחו כי גמילה מעישון מורידה משמעותית את אחוזי התמותה בקרב הניגמלים (בהשוואה לאלו הממשיכים לעשן). ולמרות כל זאת, 26% מאזרחי ישראל עדיין מעשנים…

קיימות שתי סיבות עיקריות לקושי הרב הכרוך בגמילה מעישון: הראשונה שבהן היא פיסיולוגית: מוצרי העישון מכילים עלי טבק, והטבק מכיל ניקוטין, שהוא חומר ממכר מאד – ממכר לא פחות מסמים מסוכנים כגון הרואין וקוקאין. בתהליך ההתמכרות לניקוטין מעורבים מנגנונים עצביים במערכת המזולימבית ובגזע המוח. הניקוטין מגביר את שחרורם של שני חומרים, הנקראים "נוירוטרנסמיטורים", במוח: דופמין ונוראדרנלין. השחרור המוגבר של דופמין במוח הוא הגורם לתחושת ההנאה למעשן. עם הזמן, המוח מתרגל לשחרור מוגבר של דופמין ונוראדרנלין, ותלות זו בניקוטין מתבטאת כאשר המעשן מנסה לחדול מעישון: המחסור בניקוטין גורם לירידה בשחרור הנוירוטרנסמיטורים במוח, מה שמביא לתשוקה עזה לעשן ולתופעות הגמילה מעישון כגון עצבנות, חרדה, חוסר ריכוז, דיכאון ואכילה מרובה המביאה לעליה במשקל. ייסורי הגמילה מעישון אחראים לכישלונם של ניסיונות רבים להפסקת עישון.

קיימים מספר תכשירים שיעילותם בהקלת ייסורי הגמילה הוכחה במחקרים קליניים מבוקרים:

"תחליפי הניקוטין", כגון מדבקות הניקוטין אשר נועדו לספק למעשן ניקוטין תחליפי בשחרור איטי דרך העור ובמינונים הולכים וקטנים. ההגיון: לתת למעשן ניקוטין "נקי" ללא כלי הקיבול המהיר והמסרטן של הסיגריה, בתקווה שהמעשן ייגמל מן התלות בניקוטין בהדרגה.

טבליות זייבן (Zyban), תרופת מרשם חדשה להקלה משמעותית יותר של תסמיני הגמילה מעישון: טבליות אלו מכילות Bupropion , ולא ניקוטין. חומר זה נמצא בשימוש מאז שנת 1989 בארה"ב, ולפני מספר שנים הוכח כיעיל לטיפול בייסורי הגמילה מעישון. התרופה מאזנת את רמות הדופמין והנוראדרנלין שיורדות במוח בזמן הפסקת עישון, ועל-ידי כך מפחיתה את עצמת תסמיני הגמילה, כולל הפחתה בעליה במשקל. מחקר שנערך בשנת 1999 בארה"ב הוכיח כי מעשנים בעלי מוטיבציה להפסיק לעשן אשר נטלו טבליות זייבן למשך תשעה שבועות, הצליחו להכפיל את סיכוייהם להימנע מעישון למשך שנה בהשוואה למעשנים אשר השתמשו במדבקות ניקוטין - מה שמציב את זייבן כאמצעי הפרמקולוגי היעיל ביותר לגמילה מעישון. השימוש בזייבן מחייב ייעוץ ומרשם רופא, והוא אסור במעשנים הסובלים או סבלו בעבר מאפילפסיה, מהתכווצויות או מפרכוסים, מבולמיה או מאנורקסיה.

ישנה סיבה חשובה נוספת לקשיי הגמילה מעישון: הגורם ההתנהגותי. רוב המעשנים מדווחים על התניות הקושרות את הרגלי העישון להרגלי החיים האחרים: עישון תוך כדי שתיית קפה, אחרי האוכל, בזמן התרגשות, שעמום, וכדומה. על מנת להתמודד עם התניות אלה, חשוב להיות מודע להן ולבקש תמיכה מהאנשים הקרובים אליך, כמו גם מאיש מקצוע כגון רופא שיכול לייעץ ולסייע בנושא הטיפול ההתנהגותי.

הספרות הרפואית המובילה והניסיון הרפואי בעולם מצביעים על כך ששילוב הטיפול הפרמקולוגי בזייבן (עם או בלי מדבקות ניקוטין) יחד עם תמיכה התנהגותית במעשן מביאות לאחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בגמילה מעישון.

הכלים לגמילה מוצלחת נמצאים איפוא בהישג יד – כל מה שנותר עליכם לעשות הוא לקבל את ההחלטה הבריאה והאמיצה להתחיל דף חדש, צח ונקי - ללא עשן, זפת ועיטרן - ולרצות לשבור את ההרגל!

[ מתוך להיות בריא ]
חזרה    ▲ למעלה