בילינסון: בשורה לחולי סרטן ריאות

24/03/2008

טכניקה חדשה תסייע לחולים הנאלצים לבצע כריתת ריאה: לאזור בית החזה תוחדר מצלמה זעירה דרך פתח קטן וחלל בית החזה נסרק מבפנים.

בבילינסון מבוצעת כריתה של אונת ריאה בשיטה חדשנית המסתמכת על וידאו
(video assisted lobectomy). בטכניקה זו, מוחדרת לאזור בית החזה מצלמה זעירה דרך פתח קטן של 1 ס"מ וחלל בית החזה נסרק מבפנים.

כריתת האונה וסילוקה מתבצעים דרך חתך של 5-6 ס"מ תוך הסתמכות על מסך הוידאו. לשם השוואה, בשיטה המסורתית לכריתות ריאה החתך המקובל הינו באורך של כ- 20 ס"מ. באמצעות המצלמה מתקבלת על גבי מסך חיצוני תמונה מדויקת של האזור הנגוע, המנחה את המנתח בביצוע הכריתה של האונה.

בבית החולים אומרים כי לשיטה החדשנית יתרונות רבים: הפחתה משמעותית בכאבים שלאחר הניתוח, שיקום קצר, חזרה לתפקוד מהר יותר, טראומה ניתוחית פחותה וצלקת קטנה מאוד (5-6 ס"מ בלבד).

כריתת אונה בעזרת וידאו, הנקראת גם "הגישה הטורקוסקופית", מתאימה לחולים עם סרטן ריאה מסוג NSCLC - Non Small Cell Lung Cancer. מחקרים רבים הוכיחו כי כריתת אונה בשיטה זו יעילה באותה מידה כמו ניתוחים המבוצעים בגישה המסורתית, הן מבחינת הסרת האונה בשלמותה והן מבחינת כריתת כל קשריות הלימפה האזוריות.

ד"ר מילטון סאוטה, מנהל מחלקת ניתוחי ריאות במערך ניתוחי חזה ולב וד"ר יעל רפאלי, מנתחת בכירה במחלקה, שהשתלמו בשיטה זו בארה"ב: "בישראל מבוצעות מדי שנה כ-500 כריתות של אונת ריאה, לרוב בחולי סרטן ריאות. לשיטה החדשנית המיושמת בבילינסון תוצאות מצוינות תוך צמצום הפגיעה באיכות חייו של המטופל וחזרתו המהירה לשגרת חיים תקינה."

חזרה    ▲ למעלה