האם יש אפשרות לקיום אסטמה בלי נשימה בכבדות?

20/03/2008

התשובה היא בהחלט כן.

למרות שנשימה בכבדות היא אחת הסימנים הבולטים לאסומה, זה לא הסימפטום היחיד למחלה. סימנים וסימפטומים אחרים לאסתמה הם שיעול וקוצר נשימה.

חשוב מאוד להבין מה זה נשימה בכבדות. נשימה בכבדות ניתן לזהות על ידי קול הדומה לסוג של "שריקה", הנגרם התוצאה מזרימת האוויר של צינור סימפון חלול. זה לא קול של תקתוק או דגדוג. למרות שהתופעה מתרחשת בעיקר בנשיפה, הוא יכול להשמע גם בשאיפה. אבל כמובן שקול חזק הנשיפה יכול להצביע בבירור על כבדות בנשימה.

סימפונון רגיל מול סימפונון אסטמתי

נשימה בכבדות נפוץ יותר בקרב תינוקות או ילדים צעירים מכיוון הנתיבי האוויר שלהם כה קצרים, שכל מכשול יכול לגרום לבעיות בנשימה. אבל נשימה בכבדות יכול להתרחש גם אצל נערים עם אסטמה.

בכל אופן, מגבלות בנתיבי האוויר לא תמיד מאופיין בנשימה בכבדות. במקום זאת, מכשול בנתיבי האוויר של הנשימה יכול יכול להיגרם רק כתוצאה מהדיקות האזור החזה, שיעול, בעת מאמץ יתר בכדי לנשום או כח סבל נמוך.

בלי קשר לסימפטומים, צריך לעבור בדיקות תפקוד לריאות בעת אבחון אסטמה או לפחות פעם בשנה כל עוד הסימנים לאסטמה קיימים.

בילדים מבוגרים או מבוגרים בכלל, בדיקות תפקוד הריאות יכול להתבצע כדי לאבחן את המחלה. אבל בדיקות אלו הן פחות מעשיות בילדים קטנים מכיוון שהם זקוקים לשיתוף פעולה והבנה מלאה של הילדים כדי לבצע את הבדיקה בייעלות. ילדים בדרך כלכ לא מפתחים יכולות אלה לפני גיל 4. למרות שטכניקות חדשות מפותחות כדי לתת מענה באבחון טוב יותר של אסטמה בבדיקות תפקוד לריאות, אבחון של אסטמה מבוסס בעיקרו על היסטוריה ופחות על בדיקות פיסיות על הילד.

חזרה    ▲ למעלה